sobota 20. února 2016

Lidský cenník

Život je dar.
Cena lidského života nejde vyčíslit.
Koruny na konci řádku jsou pouze vyjádřením názornosti.

Dítě, student................................................................................1 000 000 000 Kč
Mladý člověk, pracující, v produktivním věku...................................... 100 000 000 Kč
Starší člověk, důchodce.................................................................... 50 000 000 Kč
Člověk romské národnosti ..................................................................10 000 000 Kč
Bezdomovec..................................................................... .................1 000 000 Kč

Přijde vám to jako bezcitné ohodnocení? Ale tohle je způsob, jak někdy společnost dokáže ocenit člověka.
Nejcennější je život dítěte. O tom v naprosté většině případů určitě není sporu. O jeho bytí na tomhle světě se bojuje do posledního dechu. Ovšem pokud se nejedná o dlouhodobě chronicky nevyléčitelně nemocné dítě, vyžadující speciální léčbu a péči. To pak cena jeho života pomaličku a nenápadně klesá. Proč do něj investoval statisíce, když stejně zemře.
Mladý člověk v produktivním věku se pro naši společnost stal velmi cennou položkou. Je jako drahý stroj. Když se pokazí, je třeba jej opravit a on nám bude sloužit ještě spoustu let. Není třeba šetřit na výdajích, však on to svojí prací stonásobně vrátí. Jen aby se dožil důchodového věku.
Důchodce by si zasloužil, aby mu společnost vrátila to, co on dal jí. Celý život pracoval. Vychoval děti, z nihž se stala čerstvá pracovní síla. Životní partner zemřel, děti chodí do práce a on potřebuje celodenní péči. Jenže ouha, je příliš drahá a důchod příliš nízký.
Člověk romské národnosti stojí naši společnost obvykle spoustu sociálních dávek. Společnost je velmi často barvoslepá. Stačí mít snědou barvu kůže a všechno je všem bohužel jasné. Cena lidského života náhle klesá. Co na tom, že je to slušný člověk, pracující, bezkonfliktní. Výjimka potvrzuje pravidlo.
Život člověka bez domova je na tom cenově nejhůř. Společnost se na něj dívá většinou spatra. Pokud jej vidíme s PET lahví vína v ruce a cigaretou v puse, není se čemu divit. Jenže i tohle jsou lidé. Pravda je, že někteří se na ulici dostali z vlastního přičinění. Ale v dnešní době stačí málo a bezdomovcem se může stát v podstatě kdokoliv. Na to by nikdo z nás neměl zapomínat.
Společenské třídy byly, jsou a budou a to je svým způsobem smutné. Každý chce, aby o něj bylo dobře postaráno. Jenže kvalita není zadarmo. Jsou lidé, kteří si mohou dovolit doléčit své neduhy v různých sanatoriích a lázních. Jsou i tací, a není jich málo, kteří na to nemají. No a pak jsou tací, kteří by si péči ve specializovaných ústavech zasloužili, jenže ona ta péče je příliš drahá a výsledek nejistý. Tak proč ji poskytovat člověku, který stejně zůstane v invalidním důchodu. Výdaje pojišťovny by byly příliš vysoké a nerentabilní.
Reklama na poskytovanou péči vyzvedává, že to, co je jinde nadstandart, zde se stává samozřejmostí. Jenže jak může malý počet personálu splnit pacientovi, co mu na očích vidí? Přidat velice potřebný pomocný personál? A kdo ho zaplatí? Podle tabulek je na určitý počet lůžek určitý počet personálu. Tak ať se snaží.
V honbě za výdělkem se zapomíná na člověka jako takového.
Nejde všechno převádět na peníze.
A cenu lidské bytosti už vůbec ne!


39 komentářů:

  1. such recese
                                       wow
                      very ceny
                so myšleky
                               much hluboké
                     

    OdpovědětVymazat
  2. Chudobko, je to tak...
    Začínáme být pravou konzumní společností, kde se Vánoce měří počtem utracených peněz, dovolená zdarma není dovolená a podobně. A do toho se snažíme nějak vyčíslit hodnotu člověka...
    Nemyslím si, že by jeden byl cennější, než druhý. Ten u mí to a ten zas ono...
    Já vím, kde bychom byli bez doktorů a vědců, jasně, ale kde bychom byli bez popelářů, bez pracovníků kanalizací? Omlouvám se za to slovo, ale byli bychom ve sračkách...
    Když už máme život ocenit, pak nikdo nemá vyšší hodnotu, než druhý...

    OdpovědětVymazat
  3. Nevím, kdo ty cifry vymýšlel. Divné počítání. Život se přece nedá měřit v korunách.

    OdpovědětVymazat
  4. Přesně tak...život se nedá měřit v korunách.

    OdpovědětVymazat
  5. Naprosto pravdivý článek. Občas mi přijde, jako by byl život pouhou nedílnou součástí, předmět, který když se rozbije, lze ho plně vrátit do původní podoby...nikdy tomu tak nebývá. Následky vždycky zůstávají.

    OdpovědětVymazat
  6. Hodnota lidského života by se asi neměla přepočítávat na peníze, i když jako důchodce bych se mohla cítit polichocena těmi 50 miliony, které jsem nikdy neměla.
    Každopádně ty cifry jsou zajímavé a vím, že děti jsou to nejcennější, co může člověk mít.

    OdpovědětVymazat
  7. Koľko stoja mŕtvoly? Tie musia byť obvlášť drahé, nie? Je z nich humus, ktorý nám zabezpečuje bohatou úrodou stravu a než sa tak stane, má pohrebná služba zaistenú prácu, jednu z najviac zaistených, perspektívnych pracovných príležirostí!

    OdpovědětVymazat
  8. [2]: No právě, kde bychom byli bez úplně obyčejných lidí? Tak proč dnes skoro každý touží mít hodně vysoké vzdělání a ještě vyšší plat? Řemeslníka aby člověk hledal lupou...

    OdpovědětVymazat
  9. [3]: Koruny jsou tu jen pro ilustraci, právě proto, že je špatně, měří-li se hodnota člověka podle nich...

    OdpovědětVymazat
  10. [4]: Jo, neměl by se hodnotit penězi, ale hodnotí se a to je sakra špatně...

    OdpovědětVymazat
  11. [5]: Občas mi přijde člověk jako zboží a pak je mi z toho poznání hodně nevolno...

    OdpovědětVymazat
  12. [6]: Hodnota člověka by se měla odvíjet od jeho povahy, činů a snahy dělat věci správně. Jenže poslední dobou mám dojem, že to tak není...

    OdpovědětVymazat
  13. [7]: Ani nevíš, jak velkou máš pravdu. Hodnota mrtvoly je opravdu velká. Ony jsou to darovací  banky orgánů. Řemeslo černých havranů je nesmrtelné...

    OdpovědětVymazat
  14. Souhlasím, ale co mě děsí - že to je tak
    depresivní.
    I u mne:http://alka-fejetony.blog.cz/1602/ani-zlamana-gresle

    OdpovědětVymazat
  15. [13]: Vidíš! Na to som pri písaní ani nemyslel - ale tak to skutočne je!

    OdpovědětVymazat
  16. [14]: Občas se člověk ztratí sám v sobě v honbě za něčím, co má vedle sebe a nevidí to. Přitom někdy stačí zvolnit a usmát se třeba jen proto, že mu byl dán ten dar žít...

    OdpovědětVymazat
  17. [15]: Pohřebnictví je byznys, bohužel mám nehezkou vlatní zkušenost...

    OdpovědětVymazat
  18. [17]: U nas bei prave velmi popularna seria s majitelom takeho ustavu. Ale ten 2hraje" detektiva a je to vlastne zmes medzi krimi a soap-operou, ja to samozrejme nepozeram, len sa mi zapacil ten vyraz "Bestattungsinstitut". Ohromen, nie?

    OdpovědětVymazat
  19. [12]: To já mám spíš dojem, že je tomu přesně naopak. Ti hodní a slušní většinou "dojedou" na zmetky, kterým spousta věcí projde. Bohužel současný stav společnosti tomu jen nahrává.
    Hezký zbytek neděle

    OdpovědětVymazat
  20. Renátko, vím, že jsi na toto fundovaný člověk a taky žasnu. I já se k tématu tohoto týdne zaměřila na ceny, ale trošku jiné. Jsou to ceny "za naši údržbu" a taky čumím jak umím.

    OdpovědětVymazat
  21. [19]: No právě:by se měla odvíjet....

    OdpovědětVymazat
  22. [20]: Po přečtení tvých zajímavých řádek čumíme dvě, jak bych řekla po našem:jako péra z divanu...

    OdpovědětVymazat
  23. Při prvním přečtení si říkám - no to je hrůza! Ano je, ale nezapomínejme na to hlavní. Nahoře někdo píše, že žijeme v konzumní společnosti. Je třeba si uvědomit, že "tohle" jsme si přeci přáli, když jsme zvonili klíči. Žijeme v kapitalismu. Dříve se kritizovalo, že nějaký nadstandart nebo lepší zboží dostane jen nějaký papaláš. Říkalo se, kdo nekrade, okrádá svou rodinu. A jak je to dneska? Proto opravdu platí, že zdraví a život je největší dar.

    OdpovědětVymazat
  24. [25]: Jenže je stále mezi námi spousta lidí, kteří si myslí, troufám si říct jsou přesvědčeni, že i zdraví si lze koupit. A bohužel se setkávám i názory, že ten či onen si vůbec nezaslouží takovou a onakou péči. Dokonce jsem zažila i příkaz, že dotyčný člověk se nesmí přijmout k hospitalizaci...

    OdpovědětVymazat
  25. Je to moc smutné, co píšeš. A máš naprostou pravdu. Když se jedinec společnosti nevyplatí, tak ho hodí přes palubu. Řeči o nějakém humanismu a moderní rozvinuté demokratické společnosti jsou jen prázdné žvásty! Dlouho mi nebylo jasmé, proč se musejí na léčbu těžce nemocných dětí pořádat dobročinné sbírky. Tys mi to vysvětlila...

    OdpovědětVymazat
  26. ano, bezdomovec je stejně hodnotný jako ten, co má byt... život je dar, ale stojí za to. .. .

    OdpovědětVymazat
  27. wow
                                     such ceník
           much agresivní úvaha
                                                 so bezdomovci
                                          

    OdpovědětVymazat
  28. Pojišťovny umí cenu lidského života, resp. jeho ztrátu vyčíslit velmi dobře. Jen ten jejich ceník má o mnoho nul méně :)

    OdpovědětVymazat
  29. Máš úplnou pravdu! Aspoň někdo myslí jako já.

    OdpovědětVymazat
  30. [32]: Bohužel máš pravdu, pojišťovnickému byznysu jsem jaksi nepřišla na chuť...

    OdpovědětVymazat
  31. Pravda, člověk se nedá převést na peníze.

    OdpovědětVymazat
  32. Tak nemorální to sice je, ale na čem mají pojišťovny fungovat, že, když i ty si dělají jakési ceníky ;)
    Myslím, že nejcennější není život dítěte, ale mladé ženy v produktivním věku. Dokonce existují jisté testy krizových situací, kdy se budoucí záchranáři mají rozhodnout, jestli zachránit dítě nebo matku, když mohou zachránit jen jednoho a oni sami musí taky přežít. Prý je správná odpověď, že zachránit je potřeba mladou matku, důvod je ten, že ona může mít později další děti. Dítě je v tomto nevýhodě, protože to by mohlo mít potenciálně děti až za strašně dlouhou dobu, což je   vzhledem k udržení rodu dost nevýhodné. Jestli je počítání lidského života na koruny nemorální, co je potom tohle, že?Jsou na to dva pohledy, ten víc humálnější, který by se na starce, jiná etnika a bezdomovce díval líp a pak tu máš ten druhý pohled, který řeší tabulky a čísla. Každý z nich má něco do sebe a každému z nich by se dalo něco vytknout, bohužel je to tak těžké, že nevěřím, že bychom to mohli někdy vyřešit.

    OdpovědětVymazat

Děkuji vám za milou návštěvu ❤