Příběh začíná v Athénách roku 389 před naším letopočtem a pokračuje v Berlíně a Sibari roku 2012. Tyto dvě časové roviny spojuje v historicky podloženém románu maličká zlatá destička se zahadným textem.
Platónovi slouží jako vodítko při putování za přítelem Agathónem. Zavádí ho na Orfeovu cestu do podzemní Hádovy říše.
Archeoložka Lily nestačí rozluštit alegorický text destičky, protože je krátce po jejím nálezu unesena. Jonahovi, jejímu manželovi, se pokoušejí lidé z nadace, která ji zaměstnala, namluvit, že Lily vzácnou destičku prostě ukradla. On jim však nevěří a vydá se manželku hledat. Jde stejnou cestou, jako před staletími Platón....
Kniha se mi velmi líbila. Vůbec nevadilo přeskakování z minulosti do současnosti a naopak. Všechno bylo velmi přehledně označeno. Ani ve snu by mě nenapadlo, že se mi bude líbit procházka s filozofem. Vlastně se dvěma. Platón během svého putování s láskou vzpomíná na svého popraveného učitele a přítele Sókrata. Vede s ním tiché hovory. Občas jsem musela knihu zavřít, protože mě přinutila přemýšlet: "Přemýšlel jsem o tom, co mi jednou řekl Sókratés. Pravil, že úkolem filozofa je dostat se až k samé hranici smyslového světa a tu pak probourat a nahlédnout do světa za ní." (str. 371) Přemýšlení o smyslu života vyvěralo z úcty a lásky Platóna k Sókratovi a Agathónovi. Doplňovala ho silná a čistá láska Jonaha k Lily. A všechno se to četlo neskutečně dobře.
Přiznám se, že podle tvé recenze mám chut' si knihu přečíst, a to nejen proto, že jsem kdysi navštívila Sibari. Mám podobné knížky ráda.
OdpovědětVymazatDíky za tip.
To vůbec nezní špatně Děkuji
OdpovědětVymazat[2]: Není vůbec za co
OdpovědětVymazat[1]: Rádo se stalo
OdpovědětVymazatTak to vypadá čitelně
OdpovědětVymazat[5]: Ono to i je
OdpovědětVymazat