pátek 22. ledna 2016

Bezchybně to nejde

Nikdo z nás není neomylný. Každý čas od času chybuje. V dobrém úmyslu uděláme něco, čeho později litujeme. Pospícháme, když máme být trpěliví. Rozhodujeme se s horkou hlavou, místo abychom počkali a všechno v klidu probrali. Myslíme si, že jen my máme patent na pravdu. Tvrdohlavě lpíme na špatném úsudku, neslyšíme, nevidíme. Cítíme se ohrožení a v sebebraně kolem sebe bodáme ostrými slovy, kterých později litujeme.
Vdávala jsem se příloš mladá, v 19 letech. Musela jsem. Tenkrát bylo normální, udělat školu nebo se vyučit, nastoupit do práce, najít si kluka, otěhotnět s ním a vdát se. Trpělivosti jsem se teprve učila. Všechno jsem chtěla mít hotové teď, ne až zítra. Nemožné hned, zázraky na počkání. Když máma onemocněla, neměl syn ani rok. Věděla jsem, jak moc je to zlé. Ale nedokázala jsem si s ní užívat společné chvíle. Moje první veliká chyba. O to větší byly výčitky svědomí po jejím odchodu. Vztahy mezi mým tátou a manželem nikdy nebyly nic moc. Časem ochladly skoro úplně. Nemám ráda hádky, nechtělo se mi jít do sporu a pomoct oběma si všechno vyříkat. Moje druhá velká chyba. Děti všechno vnímaly. I moji neochotu řešit problém. Když měla tátova sestra narozeniny, sedli jsme do auta s tátou, jeho další sestrou, sestřenicí a udělali přepadovku. Teta Růža měla radost. Ale jak uviděla tátu, začala plakat. Viděla to, co já přehlížela. Byl hodně nemocný. Nic neomlouvá to, že já ho vídala narozdíl od ní každý týden. Jako zdravotník jsem si měla změny všimnout. Opět velká chyba. No a za několik měsíců se tátovo zdraví hodně zhoršilo. Dokonce ležel týden v nemocnici a obvinil z toho mě, prý abych za ním nemusela jezdit, nechala jsem ho ležet ve špitále. Jenže někdo musel každičký den jezdit krmit psa. Vše se pozvolna vracelo do zajetých kolejí, až jednou....Stokrát jsem si říkala, proč jsem tam nezůstala déle, proč jsem spěchala domů, proč..? Další velká chyba? Nevím. Vím jen jedno. Táta čekal, až odjedu a pak zemřel. Ještě ten večer. Najít ho druhý den v poledne bylo hodně bolestné...
S každou chybou se člověk vyrovnává jinak. Někdy stačí omluvit se, jindy je třeba udělat tu správnou věc, aby chybu odčinil. Důležité je, abychom si ji vůbec uvědomili. Vlastně ani nevím, jestli se smí říkat chyby, pokud nás dokáží posunout někam dopředu. Časem se ze mě stala mnohem trpělivější osoba. Dokážu ustoupit ze svých požadavků i když vím, že pravda je na mé straně. Jsem daleko víc tolerantnější k chybám druhých. Dokážu si vážit docela obyčejných věcí. Třeba takový společný oběd s manželem není až tak úplná samozřejmost. No a o společném stolování s oběma syny naráz ani nemluvím, to je přímo státní svátek. Už se nebojím hádek s mužem. Přišla jsem na to, že je lepší mít bolestné jasno než vachrlatý klid. Nedávno dávali v televizi romantický film. A jeden muž tam pronesl velmi pravdivou myšlenku:"Kdybychom se se ženou hádali tak jako vy dva, jsme do dneška spolu..." Život je příliš krátký na to, abychom ho jen přežívali, pojďme si ho pořádně prožít. Třeba i s chybami, jsme jen lidé a chybovat je lidské...

To je máma s tátou.
I oni udělalali pár chyb.
Ale také spoustu dobrých věcí.


18 komentářů:

  1. Moc hezky a pravdivě napsané. Dobrý impuls pro zamyšlení

    OdpovědětVymazat
  2. Reni, četla jsem to dvakrát a řeknu ti, téma týdne umíš napsat parádně. Píšeš to pravdivě a upřímně, protože taková jistě jsi. K tomu tématu se vracíš a já si myslím, že se ti vždy trochu uleví, když se vypíšeš. Dneska jsi jiná, protože jsi zralá žena se zkušenostmi a to se prostě musí prožít.

    OdpovědětVymazat
  3. [2]: Máš pravdu Hani, pokaždé je mi trochu líp, ale asi to bude běh na hodně dlouhou trať   

    OdpovědětVymazat
  4. [4]:Ano, ale vrátila jsem se, protože jsem něco zapomněla napsat. Ta fotka tvých rodičů je moc hezká, nebo opačně, na fotce vypadají moc dobře.

    OdpovědětVymazat
  5. Moc hezky napsáno. člověk zraje a tím si i uvědomuje své minulé chyby. Člověk není bezchybný tvor, ale je tady na to, aby se z těch svých chyb poučil a posunul se dál. A to Ty děláš správně.

    OdpovědětVymazat
  6. Stejně jako Hanka jsem to četla dvakrát, protože jsi to napsala s citem a upřímností. Každý v životě chybujeme, nejsme stroje, jsme lidé se svými nedokonalostmi a pochybnostmi. Bud'me však rádi, že takoví jsme.

    OdpovědětVymazat
  7. Netrpělivost je výsadou mládí a mládí takové je a tak není třeba ničeho litovat. Přesto stále přemýšlím o svých starých životních chybách, které už neodčiním... Jsi na cestě k moudrosti. Víš, ráda sem k Tobě chodím, protože Tvoje články jsou hodně lidské.

    OdpovědětVymazat
  8. Máš pravdu, bez chyb to nejde. Jsme tvorové omylní a někdy to může moc bolet. Ale i ta bolest člověka obohatí a formuje. Napsala jsi to moc krásně.

    OdpovědětVymazat
  9. [5]: Je z ní vidět, že byli šťastní

    OdpovědětVymazat
  10. [6]: Bezchybná zcela naprosto a jistě nejsem a nejspíš ještě hodně dlouho nebudu   

    OdpovědětVymazat
  11. [7]: Bylo by to smutné žití, kdybychom byli stroje...

    OdpovědětVymazat
  12. [8]: Někdy, když si vzpomenu jak jsem bývala výbušná až třaskavá...

    OdpovědětVymazat
  13. [9]: Občas je to draze zaplacená zkušenost a člověk si říká, škoda, že jsem to nevěděl předem...Nakonec všechno zvládneme, protože  musíme, chceme...   

    OdpovědětVymazat
  14. Co vyprávění člověka, to hluboká myšlenka. Zvlášť, když se s bolesti stává moudřejším nikoli zatvrzelejším. Pozoruji, že lidé se z hlediska prožité bolesti řadí do dvou táborů, na ty které životní strasti ničí a dělají je zatvrzelejšími a bojazlivějšími a na ty co se díky bolesti posunuli dál a stávají se z nich lepší, pokornější a moudřejší lidé a takové já velmi obdivuji, není jich tolik jak by se mohlo zdát, na to být lepší nemá každý, ale bohudík za ty kdo mohou a dokážou to...tady se potvrzuje to pořekadlo, že i zlo může být k něčemu dobré. Smekám před Vámi, za to jak jste dokázala přijmout svůj život.

    OdpovědětVymazat
  15. [15]: Necítím se moudřejší, ale pokornější asi ano. Nejsem jednoduchá povaha. Ale jsem jaká jsem. Na FB mám nasdílenou moudrost: Když se ptali, jak to spolu vydrželi 65 let, že a odpověděla-vychovali mě v době, kdy bývalo zvykem všechno rozbité opravit, ne vyhodit....

    OdpovědětVymazat
  16. Kdybychom nedělali chyby, byla by všude děsná nuda. Vždyť i každý fotbalový zápas by skončil 0:0!

    OdpovědětVymazat
  17. [17]: Nemám moc ráda remízy, zato ráda gratuluji vítězům nebo zvedám sebevědomí poraženýn

    OdpovědětVymazat

Děkuji vám za milou návštěvu ❤