úterý 7. června 2016

Už toho začíná být až moc

Čeho je moc, toho je příliš. Začínám být docela slušně unavená. Během posledních tří měsíců jsem, nejen já, nasbírala přes 70 přesčasových hodin. Kdyby nám je alspoň proplatili...Ale to je stará a dost obehraná písnička. Máme smůlu, na našem oddělení se prostě nedají hodiny proplatit, tak nám to rok co rok opakuje naše vrchní sestra. Ale proč to na jiných odděleních jde? Prý nás přesčasů zbaví v létě, kdy s námi budou pracovat kolegové z vedlejšího oddělení. Ortopedie bude zavřená a personál bude makat u nás, na traumačce a tím se přesčasy odbourají. Jenže to bude až za měsíc... Skoro celý květen bylo naše oddělení hodně těžké, měli jsme dokonce 3 víkendy i příslužbu sanitářek, což je na naše poměry věc zcela mimořádná. Normálně to musíme o sobotách a nedělích zvládnout samy. Při plném oddělení jsme 2 sestry na 27 pacientů. Ve všední dny s námi ještě pracuje do půl třetí staniční, sanitář a sanitářka.
Možná, kdyby nás sester bylo víc a my neměly tak s prominutím hnusné služby, dalo by se to zvládnout s úsměvem na rtech. Ale při našem rozpisu služeb...Je nás celkově málo. Když se ozveme, staniční nám odpoví: "Jak to mám jinak napsat, nemám ty služby komu dát..." Ona nejde za vrchní a neřekne, že nemá z koho napsat služby. Vždycky to nějak nasmolí. No a my remcáme. podívejte proč:




Tam, kde je 14-18 dotyčná sedí doma a čeká, jestli vůbec bude mít odpolední službu.
Smazřejmě, že to čekání nemá zaplacené.
Do volného dne mezi dvě noční má dostat denní,
jenže tentokrát ji striktkně odmítla, protože je objednaná u lékaře specialisty.
O změně se dověděla včera...


Dva dlouhé bloky služeb nejsou žádnou výjimkou.
Ten první je proložený 3 dny volna,
ten druhý má mezi směnami jednu delší 36 hodinovou přestávku...


Tady je sice taky 36 hodinová pauza,
ale příliš pozdě,
až po 9 dnech v kuse...


Tohle je teda masakr.
Po třetí noční už chudera nebude vědět, čí je...


Moje služby.
V pátek jsem začala jsem maraton
a ukončím ho až po 11 dnech.
Žádná 36 hodinová pauza tam není.
Ale na konci měsíce mám dovolenou,
takže musím držet pusinku...

Nějak se člověk musí držet nad vodou a relaxovat.
Já odpočívám s háčkem v ruce
a tohle je výsledek:


Nevinný


Jak relaxujete po těžké práci vy?


17 komentářů:

  1. Možná by jste potřebovaly vrchní sestru Babetu. Ale legrace stranou. Povolání zdravotních sester je náročné a mít zodpovědnost a všechny smysly pohromadě je důležité. Je riziko, že přepracovaná a unavená sestra udělá chybu, třeba zamění pacientovi léky a to může mít nedozírné následky.Měli by se už konečně zamyslet nad tím, proč jim zdravotnický personál zdrhá za kopečky, kde jsou líp placení a něco s tím konečně dělat.Práce zdravotních sester je víc než povolání, spíš poslání, protože to každý nedokáže , zvlášť na takovém oddělení kde pracuješ. Lidé po úrazech bývají často neschopni se sami obsloužit a pak to chce od sestry empatii a pevné nervy. Není vám holky co závidět.

    OdpovědětVymazat
  2. Pokračovala bych v tom, co píše Jitka. Je to tak, stále slyším, jak od nás lékaři i sestry odcházejí pracovat do zahraničí, hlavně z příhraničních oblastí. Sem přicházejí lékaři z Ukrajiny, v našem městě pracují lékaři černé pleti nebo s arabskými jmény, asi tu vystudovali. Nelíbí se mi, že jak píšeš, ty přesčasy, kterých je hodně, že nejsou zaplacené. Domnívám se, že tohle by v mnoha jiných povoláních nešlo, upřímně řekni, třeba kolik řemeslníků by pracovalo zadarmo? Já do vaší problematiky nevidím, ale někde je chyba, která se musí řešit. Napsat, že vám nezávidím, je totiž málo. Pokud vaše vrchní sestra se neozve, může to mít více příčin. Připomíná mi našeho nadřízeného, který také točí pořád dokola, ale ve své podstatě se bojí o místo. Chce se udržet co nejdéle, tak se neozve na vyšší místa a ostatní to trpí. Zatím... A tak to může být i na vyšších postech. Ale co zkusit aspoň se zeptat na možnosti třeba přes odbory? Snad je máte, i když je mi jasné, že dnešní odbory neplní tu funkci co dříve. Nebo existuje nějaký speciální svaz nebo jak to nazvat, který právě sdružuje a zaštiťuje zdravotníky? Lékaři to takhle přece mají. Jde totiž o to, že lidé nejsou stroje a lidský organismus i psychika se opotřebuje i u sester, tak u lékařů. Možná jsi slyšela, asi před několika dny se objevila zpráva, že zdravotní sestry už nebudou muset (nevím, jestli to bylo schváleno) studovat dál na VŠ, že bude stačit 1 rok určitého studia. Možná tím chtějí řešit nedostatek personálu, protože mladé holky, které budou chtít mít nebo už mají rodinu, se do takové práce nepoženou. Prostě navrhuji informovat se dál, ale možná by bylo dobré tu vrchní o tom informovat. Práce s lidmi, ještě ve zdravotnictví, je nesmírně náročná, ale společnost to nedovede ocenit. A jak to sleduji, spíše se toho nedožiju. ... A jak relaxuji? Buď doma, chci mít klid od lidí a dělám si to, co mě baví. Nebo jedu na výlet, na výstavu, fotím, co se dá. Tam se člověk těch myšlenek lépe zbaví. Přeji ti a vám všem na vašem oddělení úspěch.

    OdpovědětVymazat
  3. [1]: Děkuji Jitulko za krásná slova. Škoda,že staniční ani vrchní v nás vidí jen kusy,pracovní sílu a ani ždibec navíc. Strašně ráda se bavím,ale tentokrát na sponzorský večírek nejdu. A nejsem sama...

    OdpovědětVymazat
  4. Takovou pracovní dobu vám teda nezávidím. Ale neproplacené přesčasy? To už je moc.

    OdpovědětVymazat
  5. [2]: Sestry mají taky nějakou organizaci, ale je otázka jak to funguje. Možná by se sestry měly hromadně ozvat a vedení nemocnice by to muselo řešit. A jak píšeš, že by řemeslníci taky nedělali zadarmo, tak to není zase tak na sto procent pravda. Trochu do toho vidím, vnuk je tesař a pracuje jako OSVČ a už se mu  i jeho kolegům stalo, že jim zákazník nezaplatil a nic s tím nenadělají. Soudit se, vyžaduje pevné nervy a spoustu času a taky financí a výsledek je nejistý. Tady je všechno možné. Teď se trochu karta obrátila. O řemeslníky je nouze a tak si řemeslníků začínají považovat.

    OdpovědětVymazat
  6. S těmi přesčasy to začíná být docela běžné. Zaměstnavatel si zřejmě říká, když se ti to nelíbí, tak jdi. Ale kam? V některých krajích je práce zoufale málo, tak se toho zneužívá i tímto způsobem. Nezávidím ti to. Relax po práci? Už nechodím, užívám si důchod, a tak relaxuju průběžně. Háčkuju, čtu, využívám i omalovánky pro dospělé, vytvářím různé blbůstky podle nápadů z pinterestu a samozřejmě PC

    OdpovědětVymazat
  7. Renatko, máš krásné a záslužné zaměstnání, ale taky dost nevděčné..mrzí mě, že máš takové starosti....

    OdpovědětVymazat
  8. Skončila jsem v nemocnici v roce 1988..běžně jsem na oddělení pro 35lidí odpoledne a v noci pracovala sama, sanitář působil pro budovu, víkendové dvanáctky byly také zastoupeny jedním pracovníkem.
    Když mi po revoluci moje bývalé kolegyně hlásily, kolik jich slouží na směně, zdálo se mi to jako sen, to už byla práce, která měla smysl.
    No a dnes je to zase to stejné jako dřív, nedostatek, únava, flustrace...bojím se a vím, že toto je vždy na úkor pacienta a to by být nemělo.
    Držím palce, ale nevěřím, že by to v současné době někdo změnil, pochybuji, spíš čekám, že bude hůř.

    OdpovědětVymazat
  9. [2]: Zkoušely jsme se ozvat, ale nikam to nevedlo. Doteď. Zrovna dneska mi vrchní smazala jednu denní a bere ji zdrav.asistent z ambulance. Ale jedna služba nic neřeší. Je nás málo. Sester je obecně málo. Stát vyrobil zdravotnické asistenty a z nich jde jen minimum dělat práci ve zdravotnictví. Hlavně aby měli maturitu a pak se vrhají na naprosto odlišné obory. Dobře vědí, že v oboru nemají uplatnění... Je to smutná story...

    OdpovědětVymazat
  10. [4]: Vedení si asi myslí, že jsme jako ovce ve stádě. Ale to se pletou. Možná se ledy trochu hnuly, na obzoru je asi proplacení části přesčasů.

    OdpovědětVymazat
  11. [5]: Sesterská organizace ČAS pro nás moc nepracuje. Ona spíš nefunguje než funguje. Nejsme v ní zaregistrované všechny, je čistě dobrovolná a podle toho to taky vypadá...

    OdpovědětVymazat
  12. [6]: Od nás se občas přechází do Olomoucké FN. Platí mnohem lépe a je tam taky víc pomocného personálu...

    OdpovědětVymazat
  13. [7]: Heli, taky mi to není milé. Sotva nás krouhli na "prémijích", tak nám nahustili směny... Je to k pláči...

    OdpovědětVymazat
  14. [8]: U nás to bylo naopak. Pro 38 pacientů sloužilo na ranní 5 sester a jeden sanitář. Dnes jsme na ráno 3 a dva sanitáři...

    OdpovědětVymazat
  15. Renátko, to je tedy síla! To přece nejde takhle donekonečna! Někde je něco určitě špatně a místo, aby si toho nadřízení vážili, že pracujete ostošest, tak vám to ani nezaplatí? A ví o tom vůbec "ti nahoře"?

    OdpovědětVymazat
  16. [15]: To víš že vědí. Tvrdí nám, že nejdou ani sestry, ani peníze...

    OdpovědětVymazat

Děkuji vám za milou návštěvu ❤